Zo života školy 2014/2015

Hrad Tematín

V krásne slnečné sobotné ráno sme sa vybrali pozrieť na jeden z našich krásnych dominánt Stredného Považia, na hrad Tematín. Pri zdolávaní trasy sme si mohli vybrať z viacerých značených turistických ciest. My sme si vybrali trasu z Hrádockej doliny. Výstup na Tematín bol krásnym zážitkom nielen pre odľahlosť a výškový rozdiel, ale taktiež kvôli zaujímavej prírode vôkol turistického chodníka.

Začiatok cesty nás hneď odradil kvôli náročnému výstupu strmým svahom, ale ako inak, dali sme to a dobrá nálada nám pridala iba na sile. Väčšina cesty viedla lesom. Výstup bol náročný, no keď sme sa dostali do cieľa našej cesty, boli sme nesmierne unavení, ale šťastní a nádherný výhľad bol pre nás tou najkrajšou odmenou. Usadili sme sa v zrúcaninách hradu, kde sme mohli preskúmať všetky jeho skryté útroby. Nakoľko nás premohol hlad, nazbierali sme si drevo a založili oheň. Opiekli sme si špekačky, slaninu a ako zlatý klinec sme mali guláš. Po ďalšej hodine preskúmavania útrob hradu, sme sa vybrali na cestu späť.

Výstup na romantický hrad Tematín vysoko v kopcoch Považského Inovca bol neopakovateľným zážitkom.

Tematín Tematin 2

Viac fotografií nájdete TU.

Aktivita Súkromnej základnej školy BESST očarila aj gymnazistov

Dňa 17. apríla sa na BESSTe stretlo jedenásť škôl, ktoré si navzájom merali sily v IQ olympiáde. Žiaci boli pospájaní do trojíc a tak súťažili v matematických a logických úlohách. Po celej škole a vonkajšom areáli boli rozmiestené rôzne stanovištia s úlohami. Cieľom bolo vyriešiť čo najviac úloh správne v čo najkratšom čase.

Súťažili žiaci v dvoch kategóriách: piataci až siedmaci, ďalšiu kategóriu tvorili žiaci 8. a 9. ročníka. Všetci boli súťažou nadšení. Študenti si precvičili mozgové závity, upevnili medziročníkové vzťahy a pocítili zdravú súťaživosť. Úlohy vraj neboli najľahšie a o to bola súťaž zaujímavejšia.
Ostatní žiaci, vrátane nás gymnazistov, mali klasické vyučovanie, no aj keď počas prestávok aj hodín si všímali súťažiacich, mali zakázané im pomáhať.

Žiaci základnej školy BESST sa podobnej súťaže zúčastnia aj v budúcich školských rokoch, keďže olympiáda mala u žiakov veľký úspech. My gymnazisti sa už teraz tešíme na súťaživú atmosféru, ktorá v tento deň ovplyvnila aj život u nás na gymnáziu. Michala S.

Untitled2

Deň narcisov

Dňa 27. marca 2015 prispela aj naša škola do dobrovoľnej finančnej zbierky Ligy proti rakovine. Pripnutím narcisu sme vyjadrili spolupatričnosť s onkologickými pacientmi a spoločne sa nám podarilo vyzbierať skvelú sumu.

Ďakujeme!

Žiaci Den narcisov

 

Deň učiteľov

Marec je venovaný myšlienkam hodným šírenia. V marci slávime Medzinárodný deň učiteľov. Zvyčajne sú to práve učitelia, ktorí žiakov inšpirujú k rozmýšľaniu, k učeniu, zapamätaniu si učiva. Ako? prečítajte si.

Miss Zuzka Mr Julo

Miss Klaudia Miss Ľubica

Miss Katka Mr Jayme

Miss Lucia Mr Michael

Anglický týždeň

Od 23.3.2015 do 27.3.2015 prebieha na našej škole tzv. Anglický týždeň. Žiaci budú odmeňovaní plusovými bodmi najmä za použitie angličtiny na slovenských hodinách a za použitie angličtiny pri rozprávaní sa s rodičmi. No nachystané sú pre nich aj mínusové body! Môžu ich získať za rozprávanie sa po slovensky s kamarátmi a spolužiakmi a za rozprávanie sa po slovensky so slovenskými s učiteľmi.

Snaha sa vyplatí! Tí najšikovnejší sa môžu dostať medzi 5 TOP žiakov školy a tá najlepšia trieda bude TOP triedou spomedzi všetkých!

Súťaž nie je iba pre žiakov. Aj učitelia musia popracovať na svojej angličtine. Native speakri sú dozorcami, ale aj rozhodcami. Buďte ostražití!

speakenglishorgetout2

 

Lyžiarsky výcvik BESST

„Snehové podmienky na Donovaloch sú vynikajúce, slniečko krásne svieti a svahy sú plné lyžiarov“, hlásili v správach koncom januára. Tieto informácie si tento rok žiaci našej Súkromnej základnej školy BESST a Súkromného bilingválneho gymnázia BESST overili na vlastnej koži počas troch kurzov lyžiarskeho výcviku. „Prosím Vás preukaz poistenca, tuto mi to podpíšte, nezabudni si lyže prosím ťa, áno môžeme nastupovať do autobusu…“, ozývalo sa vo vestibule školy ráno pred odchodom. Netrvalo dlho a dvere na autobuse sa zatvorili a my sme kývali rodičom na rozlúčku. Vidíme sa o týždeň…

Na Donovaloch sme mali počas všetkých kurzov naozaj veľa snehu a vynikajúce podmienky na lyžovanie. Po ubytovaní sme mali krátke poučenie o bezpečnosti na svahu. Nasledovali súťaže, hry a rozdávanie tričiek. Tento rok boli modrej farby. Prvý deň každého kurzu slúžil na organizáciu, ubytovanie a súťaže. Nasledujúce štyri dni sme venovali lyžovaniu. Lyžovali sme na Zahradišti aj na Novej Holi. Lyžovali sme v doobedňajších hodinách. Poobede sme sa šli korčuľovať, hrať bowling či na plaváreň. Posledný deň kedy sme lyžovali sme mali preteky v zjazde na rýchlosť. Večer bolo vyhodnotenie prvých miest a odovzdávanie cien. Nechýbali ani medaily. Posledný deň sme sa balili a plný spomienok sa vracali domov.

1 Cesta pre žiakov prvého kurzu netrvala dlho. Dážď sa v Banskej Bystrici zmenil na sneženie. Počas prvého kurzu sme mali druhý deň výpadok elektriny skoro na celý deň. Bez elektriny bolo celé okolie Banskej Bystrice. Zistili sme, že vďaka elektrine funguje naozaj mnoho vecí, ktoré nám uľahčujú život. Niektoré hry prebiehali pri sviečkach. Lyžovali sme na Zahradišti a podmienky boli nádherné. Celý týždeň sme stavali iglu, ktoré sa nám podarilo dokončiť tesne pred odchodom domov. Bola to náročná, ale krásna stavba.

2 Žiaci druhého kurzu si už našli iglu hotové a mohli sa vrhnúť do úpravy vnútorného priestoru. Na tomto kurze sme mali najviac účastníkov. Počasie nesklamalo ani tento týždeň a ukazovalo nám svoju milú tvár. Až na deň kedy fúkal príliš silný vietor na to, aby bola lanovka na Novú Hoľu v prevádzke a tak sme sa všetci stretli na Zahradišti a lyžovali spoločne. Po úspešnom absolvovaní všetkých lyžiarskych dní sme sa pobalili a po krátkej prechádzke nastúpili do autobusu, ktorý nás odviezol domov.

3 Zúčastnili sa Miška S. a Matej K. Žiaci tretieho a posledného kurzu lyžiarskeho výcviku našli Donovaly tak ako ich spolužiaci: pod pekne hrubou pokrývkou snehu. Slniečko vykúkalo každé ráno a vábilo nás na svah neustále sa zlepšovať v lyžovaní. Druhý deň pofukoval silnejší vietor, ale to nám nezabránilo v lyžovaní. Naučili sme sa aj otočky na lyžiach okolo vlastnej osi. Nechýbala poriadna guľovačka do ktorej sa zapojili aj naši učitelia. Po štyroch dňoch ideálneho počasia sme sa vrátili šťastní a spokojní domov.

Lyžiarsky 01 Lyžiarsky 02

Viac fotografií nájdete TU.

Fašiangy

16.02.2015 navštívil našu školu fašiangový sprievod detí zo Súkromnej materskej školy BESST.
Deti sa predstavili v pestrých maskách a krásne nám zaspievali slovenské pesničky.

IMG_20150216_110916 IMG_20150216_110944

Ďakujeme za návštevu :)

Deň otvorených dverí

V stredu 11.2.2015 prebiehal v gymnáziu Deň otvorených dverí. Žiakov základných škôl a ich rodičov privítala riaditeľka školy Mgr. Ľubica Srnáková, ktorá im predstavila školský vzdelávací program, na ktorom sa vyučuje 50% hodín týždenne v anglickom jazyku. Riaditeľka školy poukázala na výnimočnosť bilingválneho gymnázia BESST, ktoré vďaka statusu Cambridge International School môže ako jedno z dvoch centier na Slovensku realizovať medzinárodné cambridgeské skúšky zo všetkých predmetov vyučovaných v anglickom jazyku priamo na pôde školy a zodpovedne tak pripraviť svojich žiakov na požiadavky medzinárodných univerzít.

Uchádzači mohli zažiť teóriu v praxi návštevou hodiny anglického jazyka. Slogany na kampaň, ktoré tvorili prváci na gymnáziu počas angličtiny, mali presvedčiť ostatných spolužiakov v triede o dôležitosti kampane, ktorá je prostriedkom na propagáciu a šírenie myšlienok a názorov. Mnohé slogany boli ocenené potleskom.

Poobede sa atmosféra v škole zmenila, pretože nasledovalo predtestovanie žiakov. Jeho cieľom bolo oboznámiť uchádzačov s typmi úloh, ako aj atmosférou počas talentových skúšok, aby sa vedeli dobre pripraviť na samotné talentovky.

Rozsadenie do lavíc, odpoveďové hárky, pridelené kódy – to všetko navodilo v triede atmosféru, ktorú žiaci zažijú naostro 31.3.2015 počas talentových skúšok.

DSCN9062 DSCN9064

Rande s vedou

Pokusy sú tou iskrou, ktorá dokáže mnohých zapáliť pre ďalšie štúdium vedy. V rámci mesiaca povolaní sme si na gymnáziu dali netradičné rande s vedou. Gymnazisti nielen predviedli, ale aj vysvetlili žiakom druhého stupňa základnej školy pokusy z chémie, fyziky, biológie a ukázali tak, že Science nie je len o teórii, ale najmä o zážitkoch.

Tomáš dokázal ráznym buchnutím plastovej fľašky o lavicu okamžite zmeniť skupenstvo vody z kvapalného na tuhé (ak chcete aj fyzikálne vysvetlenie: predviedol rýchlu premenu skupenstva slanej vody na základe uplatnenia stavovej rovnice termodynamiky v praxi:) ). Deni vďaka podtlaku vo fľaši dokázala dať vajíčko do fľaše, ktorá mala oveľa menší priemer ako samotné vajíčko. Rebeka demonštrovala povrchovú silu kvapaliny pomocou mletého korenia a prostriedku na čistenie riadov. Maťo vďaka potravinárskej farbe vloženej do studenej a teplej vody vysvetlil Brownow pohyb, najmä závislosť rýchlosti pohybu častíc od teploty. Úspech zožal aj pokus v štýle Harryho Pottera! Katja predviedla, ako sa vrecúška od čaju dokážu vznášať vďaka prúdeniu vzduchu…

Aj žiaci druhého stupňa majú radi Science

Peťo K. (6.A) nám predviedol model Stirlingovho motora. Taktiež zostrojil jednoduchý model parníka poháňaného pomocou sviečky. Miriam M. (9.A) pomocou experimentu so zápalkami vysvetlila transport vody v rastlinách. V druhom experimente objasnila, ako spolu súvisia teplota a tlak. Dozvedeli sme sa, prečo sa vytvorí pri jej pokuse so sviečkou podtlak. Martin P. a Tomáš N. (7.A) predstavili vo svojom experimente newtonovskú tekutinu a jej výnimočnú vlasnosť. Chris A. (6.A) nám vysvetlil základný princíp Van de Graaffovho generátora. Laura H. (9.A) použila vajíčka a rôzne koncentrované vodné roztoky soli na objasnenie hustoty. Žiaci Jakub H. (8.A), Matej D. (8.A), Samo S. (8.A), Samo Ch. (9.A), Jakub G. (5.A) a Paľko K. (6.A) nám predstavili svoj projekt z krúžku Lego Mindstorm (c).

Podujatie sa vydarilo, všetci boli spokojní a požiadavke, aby sa podobné podujatie u nás v škole ešte zopakovalo, s radosťou vyhovieme. Už si iba musíme dohodnúť čas na ďalšie rande :)

Ms Ľubica a Katka

20150126_131511 20150126_131718

Viac fotografií nájdete TU.

Prednáška pána Martina Menšíka z portálu PROFESIA.SK

Predstavte si surferov pohybujúcich sa so svojou doskou na vlnách… Musia si nájsť tú správnu vlnu, na ktorú naskočia a s ľahkosťou idú vpred.

Mladí ľudia, kým sú v škole, sú kamarátmi. Za bránami školy sa kamarátstvo končí ‒ na trhu práce sa stanú konkurentami. O tom, kto z nich bude na pracovnú pozíciu prijatý, rozhoduje najmä to, v čom je každý z nich iný, lepší ako konkurencia.

Na otázku „Čo mám robiť, aby som sa stal lepší ako ostatní uchádzači a aby som sa práve ja stal tým úspešným kandidátom?“ nám prišiel odpovedať pán Martin Menšík z pracovného portálu PROFESIA.SK – portálu, ktorý prináša odpovede na všetky pracovné otázky.

V interaktívnej prezentácii o potrebách súčasného trhu práce sme sa dozvedeli, že

- Inakosťou, ktorá nás odlíši od ostatných uchádzačov môže byť flexibilita, komunikačné schopnosti, vytrvalosť a cieľavedomosť (mnohokrát nadobudnutá aktívnym športovaním), záujmy, prax a aktívny prístup k získavaniu nových vedomostí a zručností.

- Cudzie jazyky a stupeň ich ovládania sú dôležité, no medzi vyžadovanými cudzími jazykmi zo strany zamestnávateľov figurujú, popri angličtine a čínštine, už aj programovacie jazyky.

Pán Menšík z PROFESIA.SK pútavou formou inšpiroval žiakov k tomu, aby si svoju inakosť a odlišnosť začali budovali už teraz. Napríklad založením blogu, ktorým budú aktívne rozvíjať svoje záujmy, vyjadrovať sa k dôležitým témam a otázkam. Alebo zapájaním sa do dobrovoľníckych projektov, rozvíjaním vedomostí cez webináre. Nápadov a inšpirácií bolo veľa, teraz je rad na našich žiakoch, aby tieto informácie využili vo svoj prospech.

IMG_20150123_133329 IMG_20150123_133423

S(z)lomarátska hodina o viacjazyčnosti

S(z)lomarát je slovná hračka znamenajúca to isté v slovenčine aj maďarčine. Je SLOvensko-MAďarský kamaRÁT aj SZLOvák-MAgyar baRÁT.

Zamyslenia sa nad viacjazyčnosťou, nad jej potrebou, výhodou či nevýhodou sme na našej škole spoločne rozdiskutovali so zakladateľkami S(z)lomarátu Luciou Satinskou a Boglárkou Bilász.

Zaujímavými a tvorivými metódami sme spoločne odhalili, koľko jazykov ovládame. Hravou formou sme si upevnili nadobudnuté vedomosti o materinskom jazyku, rozdiely medzi cudzím jazykom a tým materinským. Teóriu sme preskúmali v praxi. Zistili sme, aký spoločný základ, ale i rozdiely majú slová v angličtine, slovenčine i maďarčine. Žiaci tak mali možnosť uvedomiť si, že jazyk nie je len o teoretických vedomostiach, ale prostredníctvom spoznávania kultúry danej krajiny si tento jazyk lepšie aj osvoja. Veď práve priateľstvá a vzájomné vzťahy vytvárajú také senzačné nápady a šíria myšlienky ako práve S(z)lomarát.

DSCN9017 DSCN9003

Viac fotografií nájdete TU.

Vianočný večierok

Utorok 16.12. bol veľký deň. Naše gymnázium organizovalo po prvý raz pre svojich žiakov a ich rodičov Vianočný večierok so všetkým, čo k tomu patrí. Vianočná výzdoba spolu s hudbou a občerstvením vyčarila výbornú atmosféru.

DSCN8903 DSCN8929

Viac fotografií z podujatia nájdete TU.

Deň otvorených dverí 11.12.2014

Dňa 11.12.2014 sa uskutočnil v rekonštruovaných priestoroch gymnázia Deň otvorených dverí, počas ktorého si záujemci o naše gymnázium mohli prezrieť jednotlivé triedy, vypočuť si doterajšie skúsenosti našich žiakov a vyskúšať si ako prebiehajú hodiny anglického jazyka alebo biológie vyučované v angličtine.

Riaditeľka školy záujemcom ukázala aké typy úloh možno na talentových skúškach očakávať a zároveň poskytla cenné rady a odporúčania, ktoré je dobré uvedomiť si pri riešení úloh a byť úspešným v talentových skúškach 31.03.2015.

20141211_085839 Spoločná

Viac fotografií z podujatia nájdete TU.

 

Detská práca v Číne

Viete vymenovať aspoň 5 práv, ktoré majú deti?

Ľudské práva a práva detí sú pre nás takou samozrejmosťou, že keď nás niekto požiadal, aby sme svoje práva vymenovali, mali by sme problém. Veď kto z nás sa v dnešnej dobe ešte pozastavuje nad právom stretávať sa s kamarátmi a vysloviť svoj názor, právom rozvíjať svoju osobnosť, talent a schopnosti, právom na bezplatné vzdelanie, na súkromie (právo viesť si denník) či právom hrať sa, právom na oddych a voľný čas?

A vôbec by nás už nenapadlo zapodievať sa otázkou, prečo OSN v roku 1950 vyhlásila 10. december za Deň ľudských práv. Aj dnes, po 64 rokoch od tohto okamihu, je téma ľudských práv aktuálna. Presvedčili sme sa o tom sledovaním krátkych videí o práci detí v Číne. Santova dielňa nás vzala do reálneho sveta čínskej továrne na výrobu hračiek. Práca namiesto vzdelania, práca s toxickými materiálmi 12 – 14 hodín denne…. Deti by sa mali hrať s hračkami, nie ich vyrábať pre potreby trhu.

V predvianočnom čase, keď veľa darčekov, ktoré kupujeme, pochádza najmä z Číny, sme sa zamysleli nad tým, ako sa hračky v Číne vyrábajú a najmä kto ich vyrába. Uvedomili sme si dôležitosť a opodstatnenosť Dňa ľudských práv.

 

MIKULÁŠ DOBROVOĽNÍK

Na gymnáziu BESST prežívame mesiac december s pomenovaním „SOM, TEDA POMÁHAM“ vskutku intenzívne.

Jedným z významných dní v roku, kedy sa dá obzvlášť pomáhať, je DEŇ DOBROVOĽNÍCTVA. Každoročne pripadá na 5. decembra. Miss Ľubica už v septembri naplánovala na tento deň aktivitu Mikuláš Dobrovoľník – podujatie zamerané na rozvoj osobnostných kompetencií, ktorým sa žiaci mali naučiť sami naplánovať, zorganizovať a organizačne zvládnuť aktivitu dobrovoľníckeho charakteru. No vtedy ešte Miss Ľubica netušila aká nádherná tradícia sa na gymnáziu týmto vytvorí!

Maťo bol síce celý týždeň chorý, ale Katja, Rebeka, Sysa, Tomáš, Deni, Miška a Yanka nezaháľali. V piatok 5. decembra vytvorili skupinu 7 statočných dobrovoľníkov: Mikuláša, 2 čertov, 2 anjelov a 2 sobov, ktorí ochotne pomáhali Mikulášovi rozdať žiakom prvého až piateho ročníka základnej školy sladkosti a ovocie. Čertíci sa veľmi snažili: žiakom a aj niektorým učiteľom DOBROVOĽNE a iniciatívne – bez akéhokoľvek nútenia a prikazovania pohladili svojimi čertovsky špinavými rukami tváre aby pripomenuli, že poslúchať treba počas celého roka.

Kreativita, nadšenie, odhodlanie a elán gymnazistov sa pretavili do úsmevov, výbornej nálady a nezabudnuteľného zážitku. Byť dobrovoľníkom je krásny pocit a určite si ho niekedy v blízkej budúcnosti opäť zopakujeme.

Mikuláš 1 Mikuláš 2

Viac fotografií nájdete TU.

 

Stretnutie s p. Jakubom Kobelom

Jakub Kobela, rozhodca súťažných debát a člen výkonného výboru Slovenskej debatnej asociácie, v pondelok navštívil gymnazistov a porozprával im o svojich skúsenostiach so súťažnou debatou. V tejto súťaži stoja proti sebe dva súťažné tímy a zadanie debaty. Z tímov musí vždy jeden zadané tvrdenie obhajovať, kým druhý tím musí byť proti.

Jakub sa priznal, že už na základnej škole bol dosť „ukecaný“ a keď sa dopučul o súťaži v debatovaní, rozhodol sa to skúsiť. Vždy inklinoval k spoločenskovedným predmetom oveľa viac ako k matematike, no vo svojej prvej debate mal presvedčiť protivníka o dôležitosti maturitnej skúšky z matematiky. Prvotný pocit zdesenia sa postupom času a prijímaním logických argumentov protivníkov zmenil na obdiv k tejto súťaži a vôľu pokračovať ďalej.

Aj taká môže byť súťažná debata, v ktorej je potrebné vyhľadávať a pracovať s informáciami, kriticky myslieť, rýchlo logicky argumentovať a rozoznávať logické klamy od argumentov. Stáva sa, že ako člen tímu musíte druhý tím presvedčiť o tom, čomu ste spočiatku ani sami neverili. Práve sila argumentov a kritické myslenie pomáha debatérom naučiť sa pozerať na problém nezaujate, nestranne a s odstupom, a tým dokázať pochopiť aj tie argumenty a postoje, s ktorými osobne nesúhlasia.

Teória sa rýchlo prepojila s praxou a aj v I.A sa začalo debatovať. Napríklad o tom, či by tablety mali byť súčasťou vyučovania v školách, alebo či by vlaky pre študentov mali byť bezplatné. Zistili sme, že medzi prvákmi máme úspešných kandidátov na debatérov. Talent je základom úspechu a už teraz sme zvedaví, či sa aj u nás na škole v budúcnosti vytvorí debatný klub.

Kobela 1 Kobela 3

Piatok s fyzikou – podujatia Týždňa vedy a techniky v Bratislave

V piatok 14.11.2014 sa Rebeka Erdélyiová spolu s učiteľkou fyziky Miss Ľubicou zúčastnili zaujímavého podujatia v Centre vedecko-technických informácií v Bratislave, ktoré bolo venované životu a dielu legendárneho Nikola Teslu. Okolo tohto talentovaného inžiniera a vizionára, ktorého genialitu hlboko uznával a vážil si aj Albert Einstein, panuje veľa mýtov a povestí. Bol vizionárom schopným vidieť a predpovedať veci ďaleko dopredu, no vo svojej genialite bol osamelý a konfliktný typ človeka.

Prednáška sa venovala jeho životu a objavom, bola doplnená mnohými pokusmi. Mali sme možnosť vidieť výbojkovú žiarovku, ktorá svietila aj bez vlákna. Dnes, v modernej a technologicky vyspelej dobe na tento pokus pozeráme s údivom a pokorou pred pánom Teslom, ktorý túto žiarovku zostrojil už v roku 1890. Bol nevyčerpateľnou studňou nápadov – mnohé z jeho nápadov zostali nedocenené, pretože vznikli iba ako vedľajší produkt iného objavu. Je možné, že Tesla zostrojil laser o viac ako polstoročie skôr, ako bol preukázateľne objavený.

Pred touto zaujímavou prednáškou sme navštívili aj výstavu VEDECKÁ HRAČKA. Vyskúšali a vysvetlili sme si veľa pokusov. Už teraz sa tešíme na ďalší Piatok s fyzikou na TVT.

IMG_0158 IMG_0169

Viac fotografií nájdete TU.

Červené stužky – hodnotenie aktivity projektu

Jedna z aktivít projektu Červené stužky má názov ŽIVÁ ČERVENÁ STUŽKA. Pre naše gymnázium, ktoré vzniklo 1.9.2014 a v školskom roku 2014/2015 má jednu triedu s počtom osem žiakov bola táto aktivita veľkou výzvou.

Vzhľadom na malý počet žiakov sme sa rozhodli prívlastok „ŽIVÁ“ vyjadriť pohybom. Z krepového papiera sme si vytvorili pás, ktorým sme pohybovali tak akoby sa obrovská stuha pohybovala vo vetre.

V telocvični sme využili rebriny a z vtáčej perspektívy sme dokázali zachytiť tieto zaujímavé momenty:

DSCN8327 DSCN8331

ŽIVÚ ČERVENÚ STUHU sme vytvorili v piatok 14.11.2014. Aktivitu sme spojili s Dňom predčasne narodených detí a Dňom tolerancie. Každý zo žiakov dostal od triednej učiteľky stužku, ktorú budeme nosiť na oblečení až do 1. decembra. Potom žiaci pripli rovnakú stužku aj svojim učiteľom, vedeniu základnej školy a aj zriaďovateľovi školy, aby sa pekná myšlienka spolupatričnosti a podpory aktivít projektu Červená stužka dostali aj do povedomia širšej verejnosti.

 

Do našej školy prišla temnota.

Na našej škole bola skvelá Halloweenska Párty so všetkými tými desivými a strašidelnými vecami.

Dvere boli otvorené. Svetlá vypnuté. Objavili sa tiene. Veselé halloweenske tekvice sa smiali a my sme sa stratili. Po pár hodinách strachu sme boli všetci pripravení na najväčšiu Halloweensku párty. Boli tu kostry, upíri, duchovia a bosorky.

Na začiatku dňa sme vedeli, že sa niečo deje. Boli sme porotcami a museli sme vojsť do každej triedy. Bolo skutočne náročné rozhodnúť, ktorá trieda je najkrajšia. Prebiehali tri súťaže: Najstrašidelnejšia trieda, Najkrajšia tekvica a Kostým najviac naháňajúci hrôzu. Ale toto bola iba časť našej párty. Nemuseli sme mať kostýmy, ale kozmetička nás namaľovala, takže sme mali možnosť tematicky sa nalíčiť. Naozaj sme sa bavili.

Deni I.A

Halloween Party BESST 2014 – Katya Classes full of fear – Sylvia
Students scared at halloween sleepover – Tomas Halloween night at school – Matej
Halloween sleepover that gave chills – Miska Halloween competition in BESST – Yana

00 (1) 00 (2)

Viac fotografií nájdete TU

 

Deň výživy a boja proti obezite

Dňa 16.10.2014 prebiehal na našej škole Deň výživy a boja proti obezite. My, gymnazisti, sme sa do tejto akcie aktívne zapojili. Najskôr sme absolvovali prípravu na tento deň s Ms Katkou a Ms Evkou. S nimi sme si všetky aktivity vyskúšali a porozpávali sa o téme výživa. Dozvedeli sme sa, prečo je dôležitý príjem sacharidov, tukov, bielkovín, ale aj vitamínu C v správnych množstvách. Naučili sme sa, ako možno vo vzorkách jedla stanoviť prítomnosť týchto látok.

Na ďalší deň sme tieto novonadobudnuté vedomosti prezentovali pred žiakmi druhého stupňa našej základnej školy. My sami sme sa veľa naučili a zároveň sme mali možnosť vyskúšať si rolu učiteľov.

Čo dodať na záver? Nezabudnite, aká dôležité je nielen o jedle hovoriť, ale sa zásadami stravovania aj riadiť. :)

Ms Katka a I.A

1 2

 

Red_ribbon Beh červených stužiek

ČERVENÉ STUŽKY sú názvom celoslovenskej kampane boja proti AIDS – nevyliečiteľnému ochoreniu vyvolaného vírusom, ktorý spôsobuje oslabenie imunitného systému. Červenou stužkou vyjadrujeme solidaritu k ľuďom, ktorí boli nakazení vírusom HIV – najmä deťom z málo rozvinutých krajín, kde k infikovaniu prišlo v zdravotníckych zariadeniach pri transfúzii alebo jednoduchom krvnom teste.

Na solidaritu k deťom s ochorením AIDS sme poukázali pri príležitosti SVETOVÉHO DŇA DUŠEVNÉHO ZDRAVIA školským podujatím BEH ČERVENÝCH STUŽIEK. Vďaka behu sa ľudský organizmus prekrví, cievky rozšíria, tvár je červenšia, vyzerá zdravo a imunita organizmu sa posilňuje.

Aj preto vo štvrtok 8. októbra žiaci druhého stupňa základnej školy a prvého ročníka gymnázia urobili počas hodín telesnej výchovy dobrú vec pre svoje telo a s červenou stužkou pripevnenou na tričku, alebo okolo zápästia bežali SVOJ BEH ČERVENEJ STUŽKY.

DSCN7952 DSCN7960

 

 

EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV V BESST

V piatok 26.9.2014 sa poniektorí z nás tešili do školy viac ako po iné dni. Mali sme tematicky zameraný deň – do školy sme prišli oblečení poniektorí iba v modro-bielej kombinácii, modro-žltej, bielo-bordovej, bielo-modro-čiernej, či bielo-modro-červenej kombinácii. Zdravili sme sa hyvä päivä, hallå, sveiki, tere, privet, …

language

Viac fotografií TU.

ŽIVÁ KNIHA V I.A

Živá knižnica je o živých knihách. Živou knihou sa dá čítať bez čítania. Je ňou človek, ktorý v sebe ukrýva jedinečný, pútavý príbeh. Živé knihy sú príbehy ľudí, ktorí sú navonok niečím odlišní, vo svojom vnútri sú však presne takí ako všetci ostatní.

Mnohé živé knihy o svojich ťažkostiach nechcú alebo nemajú záujem rozprávať, ale sú aj také, ktoré sa so svojím osudom zmierili, berú ho reálne a otvorene o tom rozprávajú.

Vo štvrtok 25.9.2014 do I.A zavítala živá kniha. O vlastnom osude – svojom živom príbehu nám rozprával Tomáš. Čitatelia – Tomášovi spolužiaci – sa dozvedeli, ako sa Tomáš aj napriek svojmu zdravotnému postihnutiu zvláda bez pomoci rúk napiť z pohára, a aké problémy zdolával, kým sa naučil piť z koňakového pohárika.

I.A je super tím. Aj keď nevyzeráme všetci rovnako, nepochádzame všetci zo Slovenska, nemáme všetci blond vlasy – všetci sme si rovní. Nech je to ktokoľvek, vždy je to človek ako ja alebo Ty.

Vďaka, Tomáš, že si bol našou živou knihou a že sme si ťa mohli prečítať :)

Živá knižnica 04

Slávnostné otvorenie školského roka – myšlienky, ktoré odzneli v slávnostnom príhovore riaditeľky školy:

Školský rok 2014/2015 bude pre nás veľkou výzvou.

…Nič veľké nebolo nikdy dosiahnuté bez nadšenia – aj z jednej iskry bývajú rozsiahle požiare. Chceme ísť vpred, no najväčšou prekážkou pokroku býva pohodlie.

_DSC0883Práve preto spoznáme hranice vlastných možností, aby sme ich mohli začať prekračovať. Možno niekedy budeme kráčať pomaly, ale nikdy nie smerom späť. Nikdy sa neprestaneme pýtať. Budeme chytrí, lebo dokážeme venovať otázkam viac času ako ostatní.

Aj keď dnes iba osem žiakov a desať učiteľov, nikdy nie je neskoro na dobré predsavzatia a výzvy. Práve príležitosť uskutočňovať sny a výzvy je to, čo robí život zaujímavejším.

Milí žiaci, milí kolegovia – želám Vám, aby školský rok 2014/2015 bol pre Vás zaujímavý a úspešný, aby ste sa dobre bavili a mali radosť z toho, čo robíte. Vitajte v súkromnom bilingválnom gymnáziu BESST.

 

 

Takéto kvalitné gymnázium môžete očakávať

Súkromná základná škola BESST je vďaka výsledkom v celosvovenskom Testovaní 9-2014 v TOP 1 % najkvalitnejších škôl na Slovensku a PRVÁ v Trnavskom kraji.

Výsledky školy v Testovaní 9:

MATEMATIKA

priemerná percentuálna úspešnosť školy 80,83 %

priemer školy o 26,16 % lepší ako celoslovenský priemer

kvalita vyučovania matematiky v SZŠ BESST je lepšia ako v 98,34 % škôl na Slovensku

 

SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA

priemerná percentuálne úspešnosť školy 78,67 %

priemer školy o 16,67 % lepší ako celoslovenský priemer

kvalita vyučovania SjL v SZŠ BESST je lepšia ako v 98,18 % škôl na Slovensku

Výsledkami v Testovaní 9 žiaci nadviazali na výsledky celoslovenského testovania „KOMPARO“ žiakov 8. a 9. ročníka základných škôl v novembri 2013 a potvrdili VYSOKÚ ÚROVEŇ A STABILITU V KVALITE VZDELANIA POSKYTOVANÉHO na Súkromnej základnej škole BESST v Trnave.

Súkromné bilingválne gymnázium BESST je logickým pokračovaním vzdelávania poskytovaného na Súkromnej základnej škole BESST. Staviame na skúsenostiach…

 

 

Prvý deň otvorených dverí v Súkromnom bilingválnom gymnáziu BESST

V štvrtok 3.4.2014 Súkromné bilingválne gymnázium BESST otvorilo svoje brány a privítalo prvých uchádzačov o štúdium v školskom roku 2014/2015. Záujem o informácie o novovzniknutom bilingválnom gymnáziu v Trnave prejavili žiaci, rodičia potenciálnych aj súčasných žiakov, nevynímajúc pedagógov trnavských škôl.

Prezentácia o gymnáziu a ukážky testových úloh prítomných zaujali. Aj preto sa všetci uchádzači rozhodli overiť si svoj talent a študijný potenciál v testovaní dňa 15.4.2014, a zabojovať tak o uvádzacie zľavy zo školného v školskom roku 2014/2015.

Držíme palce a tešíme sa na stretnutie.

Propagácia školy: POVEDALI VAŠI NAŠIM

Milí rodičia žiakov materskej školy BESST, milí rodičia žiakov základnej školy BESST!

Vedeli ste, že na bilingválne gymnázium môžu podávať prihlášky nielen deviataci, ale aj ôsmaci?

Dozvedeli ste sa to až teraz?

Potom teraz je ten správny čas, aby sme Vás, NAŠICH RODIČOV, požiadali o podporu pri propagácii novovznikajúceho gymnázia − aby ste POVEDALI VAŠIM známym, priateľom, susedom, aj kolegom v práci, ktorí majú doma ôsmaka alebo deviataka, že prihlášky na Súkromné bilingválne gymnázium BESST sa podávajú do 2.6.2014.

Viac informácií o gymnáziu, uvádzajúcich zľavách a o podmienkach prijatia sa VAŠI priatelia a známi dozvedia počas osobného stretnutia s p. Srnákovou alebo telefonicky na +421 905 460 413.

Ďakujeme Vám, NAŠI RODIČIA, za podporu a propagáciu.

S pozdravom,

Váš BESST tím.

______________________________________________________________________________________